Cięcie stali nierdzewnej

07.07.2021, 10:34

Do cięcia stali nierdzewnej można zastosować takie technologie, jak: cięcie laserem, cięcie plazmą oraz cięcie wodą (hydroabrazywne).

Przed wyborem konkretnego rozwiązania należy przeanalizować, jakiej grubości materiały będą cięte,  jaka precyzja jest wymagana i oczywiście należy wziąć pod uwagę aspekty ekonomiczne.

Faktor „precyzja”

Jeżeli najważniejszym faktorem jest precyzja cięcia, to osiągniemy ją za pomocą technologii laserowej lub technologii wodnej (hydroabrazywnej). Przy blasze o grubości ok. 0,1 - 3 mm laser umożliwia zachowanie bardzo wysokich parametrów jakościowych, szczególnie przy wycinaniu niewielkich lub specyficznych elementów, jak np. małe otwory, delikatne kształty, itp. Przy większych grubościach wymagane jest mocniejsze i droższe źródło lasera.

Porównywalną precyzją do cięcia laserowego cechuje się cięcie hydroabrazywne, czyli rozdzielanie materiału za pomocą strumienia wody z dodatkiem ścierniwa. Jeżeli obrabiany materiał nie może zostać poddany działaniu wysokiej temperatury, to ze względu na brak wpływu strefy ciepła, cięcie hydroabrazywne jest jedyną możliwością.

Alternatywą do tych dwóch technologii jest zastosowanie technologii mieszanej. Firma Eckert dysponuje rozwiązaniem, które łączy w sobie technologię cięcia plazmowego i hydroabrazywnego. Jakie wynikają z tego korzyści? Otóż w wielu przypadkach przy obróbce metalu zdarza się, że tylko część elementu ciętego wymaga krawędzi najwyższej jakości, podczas gdy jego pozostała część takiego wymogu nie ma. W tym przypadku przecinarka COMBO firmy Eckert podczas jednego zaprogramowanego procesu cięcia używa wody dla najwyższej precyzji, a plazmy ze względu na szybkość i ekonomiczność. O ile takie rozwiązanie może być zastosowane w Państwa firmie, obniża to znacząco koszty cięcia w porównaniu z cięciem laserowym, czy hydroabrazywnym.

Faktor „ekonomia”

W przypadku, gdy najważniejszym faktorem produkcji jest oszczędność (przy zachowaniu dobrych parametrów technologicznych) przy cięciu stali nierdzewnej, to jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie technologii plazmowej. Dodatkowo zastosowanie technologii HIGH DEFINITION umożliwia w wielu przypadkach cięcie zbliżone do cięcia laserowego. Choć z pewnością nie tak precyzyjna jak laser, plazma jest wielokrotnie tańsza. Wiele technologii produkcyjnych nie wymaga jakości cięcia laserowego i w tym przypadku efekt w stosunku do wkładu finansowego może się nie kalkulować.

Aby dostosować właściwe rozwiązanie do Państwa potrzeb, przed zakupem przecinarki, umożliwiamy przeprowadzenie w naszej fabryce praktycznych testów cięcia. Podczas takiej fazy testowej jesteście Państwo mile widziani i możecie się sami przekonać, czy wasze oczekiwania mogą zostać spełnione.

Podziel się na mediach społecznościowych:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.