Cięcie stali konstrukcyjnej

07.07.2021, 10:26

Tradycyjną metodą cięcia stali konstrukcyjnych jest cięcie termiczne palnikiem acetylenowo-tlenowym lub palnikiem propanowo-tlenowym. Proces ten wykorzystywany jest do cięcia stali konstrukcyjnych, w zależności od potrzeb produkcyjnych, przy grubości już od 4 mm. Jednak szeroki zakres strefy ciepła może spowodować odkształcenie się blachy przy cienkim materiale. Natomiast przy grubych materiałach - 35 mm i więcej, tzw. cięcie tlenowe może być wydajniejsze i tańsze. Maksymalna grubość ciętego materiału na naszych maszynach to 300 mm.

Cięcie plazmowe jest z pewnością bardziej precyzyjne (szczególnie w technologii HIGH DEFINITION) i poprzez wąską strefę wpływu ciepła umożliwia cięcie cienkich blach - już od 0,5 mm. Otwiera to więc nowe możliwości cięcia kształtowego. Powszechnie do cienkiej blachy stosowany jest laser, jednak odpowiednio dobrana i skalibrowana plazma HD pozwala na uzyskanie zbliżonych parametrów jakościowych i jest przy tym zdecydowanie tańsza.

Nie można więc powiedzieć, że przy cięciu stali konstrukcyjnej cięcie plazmą jest lepsze niż cięcie gazowe (tlenowe), lub na odwrót, ponieważ jest to uzależnione od profilu produkcji.

Istotne jest przeprowadzenie analizy aspektów technologicznych i ekonomicznych. Takie faktory, jak grubość materiału, wymagana szybkość cięcia, ilość przebić, obciążenie (czas pracy na dobę) itd. są tutaj bardzo znaczące.

W każdym przypadku nasi wykwalifikowani konsultanci podczas osobistej wizyty u Państwa przeanalizują profil produkcji i według ustalonych parametrów zaproponują Państwu odpowiednią technologię oraz odpowiednią maszynę.

Aby dostosować właściwe rozwiązanie do Państwa potrzeb, przed zakupem przecinarki, umożliwiamy przeprowadzenie w naszej fabryce praktycznych testów cięcia. Podczas takiej fazy testowej jesteście Państwo mile widziani i możecie się sami przekonać, czy wasze oczekiwania mogą zostać spełnione.

Podziel się na mediach społecznościowych:
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.