Cięcie stali konstrukcyjnej
Współcześnie na rynku maszyn do przetwórstwa metali istnieje wiele rozwiązań oferujących precyzyjną i wydajną obróbkę. Najpopularniejszym surowcem jest obecnie stal wykorzystywana w wielu sektorach przemysłu, począwszy od wszelakich konstrukcji, poprzez przemysł stoczniowy czy militarny, na warsztatach i pracowniach usługowych kończąc. Obecnie rynek maszyn do cięcia stali oferuje kilka technologii cięcia elementów.
Nowe technologie do cięcia stali konstrukcyjnej
Stal konstrukcyjna to surowiec o niemalże uniwersalnym zastosowaniu wykorzystywana w każdej gałęzi przemysłu. W zależności od branży, firma wybiera materiał na podstawie złożonego profilu wymagań. Stal może być walcowana, kuta lub odlewana ciśnieniowo - na rynku dostępne jest wiele metod, które pozwalają na uzyskanie całej gamy rodzajów blach. Od klasycznych blach stalowych, poprzez taśmy czy długie stalowe pręty, rury i belki. Jednakże, wyjściowa forma stali powinna odpowiadać temu do czego ma służyć i gdzie będzie stosowana. To oczywiste, że blacha stalowa używana w lekkich konstrukcjach będzie się totalnie różnić od tej wykorzystywanej jako rama i łoże maszyny. Stale konstrukcyjne dedykowane produkcji maszyn, narzędzi czy budowie form muszą wyróżniać się wyjątkową wytrzymałością i odpornością na ekstremalne obciążenia zarówno mechaniczne jak i termiczne. Istotne jest przeprowadzenie analizy aspektów technologicznych i ekonomicznych. Takie faktory, jak grubość materiału, wymagana szybkość cięcia, ilość przebić, obciążenie (czas pracy na dobę) itd. są tutaj bardzo znaczące.
W odpowiedzi na zróżnicowane potrzeby użytkowników, producenci maszyn do cięcia CNC oferują urządzenia pracujące w odmiennych technologiach.
Najmłodszą z nich jest niewątpliwie technologia cięcia strumieniem wody pod ekstremalnie wysokim ciśnieniem. Gwarantuje ono najwyższą możliwą precyzję cięcia. Generalnie, po cięciu wodą nie ma konieczności dodatkowej obróbki, ponieważ cięte krawędzie wychodzą niemalże idealne. Nie ma strefy wpływu ciepła więc nie zostają nadtopione w procesie obróbki. To zdecydowanie największe atuty maszyny tego typu.
Istnieje również możliwość kombinacji dwóch palników na jednym portalu, np. wody z plazmą lub tlenu z plazmą co owocuje znacznym rozszerzeniem możliwości maszyny do cięcia stali.
Tradycyjną metodą cięcia stali konstrukcyjnych jest cięcie termiczne palnikiem acetylenowo-tlenowym lub palnikiem propanowo-tlenowym. Proces ten wykorzystywany jest do cięcia stali konstrukcyjnych, w zależności od potrzeb produkcyjnych, przy grubości już od 4 mm. Jednak szeroki zakres strefy ciepła może spowodować odkształcenie się blachy przy cienkim materiale. Natomiast przy grubych materiałach - 35 mm i więcej, tzw. cięcie tlenowe może być wydajniejsze i tańsze. Maksymalna grubość ciętego materiału na naszych maszynach to 300 mm.
Cięcie plazmowe jest z pewnością bardziej precyzyjne (szczególnie w technologii HIGH DEFINITION) i poprzez wąską strefę wpływu ciepła umożliwia cięcie cienkich blach - już od 0,5 mm. Otwiera to więc nowe możliwości cięcia kształtowego. Powszechnie do cienkiej blachy stosowany jest laser, jednak odpowiednio dobrana i skalibrowana plazma HD pozwala na uzyskanie zbliżonych parametrów jakościowych i jest przy tym zdecydowanie tańsza.
Wady i zalety poszczególnych metod obróbki stali konstrukcyjnej
Użytkownicy maszyn do cięcia stali bardzo cenią sobie przecinarki wyposażone w technologię plazmową. Polega ona na separacji materiału za pomocą łuku plazmowego. To metoda, która używana jest do surowców bardzo dobrze przewodzących prąd. Cięcie plazmowe jest bardzo popularne ze względu na wysoką prędkość procesu obróbki połączoną z precyzyjnymi rezultatami cięcia. Jest to świetny sposób na cięcie stali różnej grubości. Niewątpliwym plusem jest bardzo wąska strefa wpływu ciepła. Brak konieczności długiego czasu nagrzewania owocuje bardzo dobrą wydajnością.
Z kolei najstarszą z nich jest technologia cięcia tlenowego, ceniona za możliwość obróbki materiału o bardzo dużym zakresie grubości i kształcie. To skuteczna i opłacalna metoda wykorzystywana w wielu obszarach przemysłu, zwłaszcza przy obróbce grubych blach takich jak stal konstrukcyjna. Przez lata proces cięcia tlenowego był wielokrotnie udoskonalany, a finalnie udało się go w pełni zautomatyzować. Cięcie tlenowe wkroczyło w zupełnie nową erę, jest łatwiejsze, szybsze i bardziej niezawodne.
Maszyny do cięcia stali konstrukcyjnej
Niezależnie od zastosowanej technologii, maszyny do cięcia stali odnajdują swoje zastosowanie we wszystkich sektorach przemysłowych. Wykorzystują je stocznie, przemysł militarny, konstrukcyjny, firmy zajmujące się produkcją przeróżnych elementów i konstrukcji stalowych, przemysł lotniczy, a także zakłady ze strefy SME. Zależnie od specyfikacji, maszyny do cięcia stali konstrukcyjnej odpowiadają na różne wymagania i potrzeby użytkowników. Aby wybrać najlepsze rozwiązanie spośród wszystkich dostępnych należy sprecyzować grubość ciętego materiału, rodzaj stali i pożądany efekt. W zależności od wymienionych czynników, staniemy przed wyborem wycinarki laserowej, plazmowej, wycinarki wodnej, tlenowej bądź kombinacji dwóch z nich. Każda z technologii jest inna, każda oferuje inne parametry, ale wszystkie są bardzo wydajne, precyzyjne i zapewniają oczekiwane rezultaty. Wszystkie pracują efektywnie, niezależnie czy zlecenie jest indywidualne czy dotyczy produkcji seryjnej.