Oszczędzanie przez filtrowanie
Sposoby na utrzymanie czystego powietrza na hali produkcyjnej
Dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń zamkniętych jest możliwe dzięki umiejętnie zainstalowanemu systemowi wentylacji. Jednakże dynamiczny rozwój przemysłu oraz środowiska produkcyjnego sprawił, że wykorzystywane są teraz filtrowentylatory. To urządzenia o zaawansowanych możliwościach oczyszczania i filtracji, efektywnie usuwające pyły, dymy, parę, opiłki powstające podczas procesu cięcia. Zanieczyszczenia unoszące się wokół stanowisk roboczych znacznie wpływają na komfort i wydajność pracownika, często sprowadzając na niego choroby zawodowe.
Dopuszczalne normy i zagrożenia związane z ich przekroczeniem
Dopuszczalne stężenie zanieczyszczeń powietrza w miejscu pracy (NDS) jest regulowane odpowiednimi przepisami. Istotne jest, aby stężenie szkodliwego zanieczyszczenia w powietrzu nie przekraczało jego najwyższej dopuszczalnej wartości. Według oficjalnej definicji NDS to:
„średnie ważone stężenie, którego oddziaływanie na pracownika w ciągu 8- godzinnego dobowego i 40 - tygodniowego czasu pracy przez okres jego aktywności zawodowej nie powinno spowodować ujemnych zmian w jego stanie zdrowia oraz w stanie zdrowia jego przyszłych pokoleń”.
Najwięcej szkodliwych zanieczyszczeń generuje maszyna do cięcia plazmą. Przykładowo, stężenie ditlenka azotu wydzielanego podczas procesu cięcia plazmowego nie powinno przekraczać 0,7 mg/m³. Gazy oraz aerozole ciekłe stanowią potężne zagrożenie dla pracowników ze względu na swoje właściwości toksyczne, palne i wybuchowe. Cząstki pyłu mogą mieć działanie alergizujące, kancerogenne, radioaktywne, toksyczne czy zwłókniające. Systemy filtrowentylacji stanowią swoistą tarczę, która sprawuje pieczę nad zdrowiem pracowników. Pozwala to zredukować do minimum ewentualne choroby, zwolnienia lekarskie, które z kolei wpływają na produktywność i rotację personelu. Za sprawnym łańcuchem produkcyjnym stoi przede wszystkim sprawny pracownik.
Zagrożona jest również kondycja maszyn
Często pomijanym aspektem w zakresie wentylacji i filtrowentylacji jest wpływ zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu na kondycje maszyn i urządzeń na hali produkcyjnej. Swobodnie poruszający się kurz, opiłki, drobinki osiadają na sprzęcie, stopniowo doprowadzając do awarii. Warto mieć na uwadze, że przekroczenie dopuszczalnych stężeń substancji łatwopalnych lub wybuchowych może doprowadzić do wybuchów i pożarów na terenie zakładu produkcyjnego. Zanieczyszczenia doprowadzają również do uszkodzeń i szybszego zużycia części eksploatacyjnych. Szczególnie narażone są elementy elektroniczne. Jeżeli dostaną się do mieszanek czy surowców wykorzystywanych w procesie cięcia, mogą znacznie zaburzyć jego jakość. Przestoje wynikające z konieczności naprawy maszyn zwykle narażają firmy na spore koszty.
Filtruj swoje oszczędności
Filtrowentylatory to nie tylko prosta droga do zachowania zdrowia pracowników i dobrej kondycji maszyn. To również doskonały sposób na dodatkowe oszczędności. Procesy produkcyjne, którym towarzyszy uwolnienie dużych ilości zanieczyszczonego powietrza i generowanie znacznych ilości ciepła oznaczają duże korzyści finansowe. Filtrowentylatorcy PFC marki Eckert posiadają dedykowaną przepustnicę lato/zima, która pozwala na odzyskanie sztucznie ogrzanego powietrza. Zamiast wypuszczać je na zewnątrz, można wykorzystać je do ogrzania hali produkcyjnej. Dzięki temu można uzyskać spore oszczędności energii cieplnej.
Skorzystaj z wiosennej promocji!
Szereg wymienionych zalet filtrowentylacji ewidentnie przemawia za zastosowaniem takiej instalacji w zakładzie przemysłowym. Z okazji rozpoczęcia wiosny, firma Eckert zachęca do przeprowadzenia gruntownych porządków na halach przemysłowych. Jeżeli planujesz wyposażyć swój park przemysłowy w maszynę do cięcia CNC wybierz nas – a my zaoferujemy Ci nowoczesny system filtrowentylacji nawet 5 000 euro taniej!
Sprawdź szczegóły naszej oferty specjalnej i skontaktuj się z naszym specjalistą, który rozwieje wszystkie wątpliwości!